Nobo Premium Plus Melamine Whiteboard 1800 x 1200mm 1915171
Melamine non magnetic whiteboard with a modern stylish aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and includes a large whiteboard pen tray for the convenient storage of whiteboard markers and erasers. The melamine whiteboard surface delivers a
Sign in to view price and place order
- 10 year surface guarantee
- Durable aluminium frame
- Fixed with a through corner wall mounting
- Includes a large pen tray for convenient storage
- Melamine whiteboard surface delivering a good level of erasability for light use
- Size: 1800 x 1200mm
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 623 |
| Accessories Included: | Pen |
| Board Size: | 1800 x 1200 mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 33 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 2050 |
| Integral Pen Tray: | Yes |
| Material: | Melamine |
| OEM: | 1915171 |
| Surface Material: | Melamine |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 1300 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | 1800x1200mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Non-Magnetic Board |
| Board Surface: | Melamine |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions: | 1810x17x1199mm |
| Weight: | 17kg |
| Warranty: | 10 Year Surface Guarantee |
| Country of Origin: | Portugal |




