Nobo Premium Plus Steel Magnetic Whiteboard 900 x 600mm1915155
Steel magnetic whiteboard with a modern stylish aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and includes a large whiteboard pen tray for the convenient storage of whiteboard markers and erasers. The painted steel magnetic whiteboard surface del
Sign in to view price and place order
- 15 year surface guarantee
- Durable aluminium frame
- Fixed with a through corner wall mounting
- Includes a large pen tray for convenient storage
- Size: 900 x 600mm
- Steel magnetic whiteboard surface delivering increased erasability, for moderate use
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 621 |
| Accessories Included: | Pen |
| Board Size: | 900 x 600 mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 31 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 1132 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Steel |
| OEM: | 1915155 |
| Surface Material: | Steel |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 611 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | 900x600mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Lacquered Steel |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions: | 903x17x594mm |
| Weight: | 4kg |
| Warranty: | 15 Year Surface Guarantee |
| Country of Origin: | Portugal |








