Nobo Premium Plus Enamel Magnetic Whiteboard 1200 x 900mm 1915145
Enamel magnetic whiteboard with a modern stylish aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and includes a large whiteboard pen tray for the convenient storage of whiteboard markers and erasers. The enamel magnetic whiteboard surface offers a
Sign in to view price and place order
- 25 year surface guarantee
- Durable aluminium frame
- Enamel magnetic whiteboard surface delivering a superior level of erasability for frequent use
- Fixed with a through corner wall mounting
- Includes a large pen tray for convenient storage
- Size: 1200 x 900mm
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 620 |
| Accessories Included: | Pen |
| Board Size: | 1200 x 900 mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 33 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 1440 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Enamel |
| OEM: | 1915145 |
| Surface Material: | Enamel |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 1000 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | 1200x900mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Enamelled |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions: | 1205x17x897mm |
| Weight: | 8.25kg |
| Warranty: | 25 Year Surface Warranty |
| Country of Origin: | Portugal |








