Nobo Essence Felt Notice Board 900 x 600mm Red 1904066
Pin and display notices to this Essence felt notice board featuring an anodised aluminum trim. The board can be fixed with a through corner wall mounting for a secure fit. Measuring 900 x 600mm, this red felt board will suit many interior designs.
Sign in to view price and place order
- 2 year guarantee
- Colour: Red
- Durable aluminium frame
- Felt notice board to pin and display notes
- Fixed with a through corner wall mounting
- Size: 900 x 600mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 641 |
| Board Size: | 900x600mm |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 19 |
| Height (mm): | 1054 |
| OEM: | 1904066 |
| Width (mm): | 623 |
| Type: | Pin Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | Red |
| Size: | 900x600mm |
| Material: | Felt |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Felt Board |
| Frame: | Aluminium Frame |
| Dimensions: | 610x1020x25mm |
| Weight: | 2.95kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |



