Durable Dual Proximity Card Holder 54x85mm Clear (Pack of 10) 892419
The Durable Dual Proximity Card Holder for holding 2 cards. An integrated thumb slot allows for easy removal of passes. The holder can be used in either portrait or landscape formats and can be combined with a wide range of Durable badge accessories. Fits
Sign in to view price and place order
- Can be combined with DURABLE badge accessories
- Can be used in portrait and landscape format
- Colour: Clear
- Fits 54x85mm cards
- Made of high quality acrylic
- Pack of 10
- Protects the name badge from damage and scratches
- Securely holds badge in place making it visible at all times
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 612 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | No Clip |
| Badge Height (mm): | 54 |
| Badge Size: | 54x87mm |
| Badge Width (mm): | 85 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 80 |
| Height (mm): | 192 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 892419 |
| Orientation: | Landscape or Portrait |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Width (mm): | 105 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | Security Pass Holders |
| Dimensions: | 105x285x80mm |
| Weight: | 270g |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |



