Durable Proximity Card Holder 54x85mm Clear (Pack of 10) 890519
The Durable Proximity Card Holder is a name plate hard box for securing ID cards measuring 54x85mm. Suitable for either portrait or landscape formats, the hard box is crystal clear for optimal readability and easy scanning of barcodes. Integrated thumb sl
Sign in to view price and place order
- Can be combined with DURABLE badge accessories
- Can be used in portrait and landscape
- Colour: Clear
- Easy card insertion and removal
- Holds 1 card 54x85mm
- Made of high quality acrylic
- Pack of 10
- Protects the name badge from damage and scratches
- Securely holds badge in place making it visible at all times
- Secures cards without damaging magnetic strip
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 612 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | No Clip |
| Badge Height (mm): | 54 |
| Badge Size: | 54x87mm |
| Badge Width (mm): | 85 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 285 |
| Height (mm): | 194 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 890519 |
| Orientation: | Landscape or Portrait |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Width (mm): | 111 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | Security Pass Holders |
| Dimensions: | 105x285x80mm |
| Weight: | 183.8g |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |



