Verbatim Pinstripe USB Drive 16GB Push/Pull Black (Pack of 10) 49046
This Verbatim Pinstripe USB Drive has a 16GB capacity wit a read speed of up to 8MB per second and a write speed of up to 2.5MB per second.It has a convenient push and pull sliding feature which protects the USB connection when it is not in use without th
Sign in to view price and place order
- 16GB capacity
- Colour: Black
- Lightweight design
- Pack of 10
- Push and pull sliding mechanism
- Read speed: up to 8MB/Sec
- Write speed: up to 2.5MB/Sec
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 164 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 10 |
| Height (mm): | 124 |
| OEM: | 49046 |
| Sequential Read Speed (MB/s): | 8 |
| Storage Capacity (GB): | 16 |
| Width (mm): | 117 |
| Type: | USB Memory Sticks |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Colour: | Black |
| Capacity: | 16GB |
| Speed Rating: | USB 2.0 |
| Read Speed: | up to 8MB/s |
| Write Speed: | up to 2.5MB/s |
| Case: | Push and Pull Sliding Cover |
| Dimensions: | 21x54x9.22mm |
| Weight: | 8.6g |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |









