Verbatim Store N Go Pinstripe USB 2.0 Drive 128GB Black 49071
Even though it's about the size of a stamp and just 2mm thick, the Verbatim Store 'n' Go USB Drive is packed with plenty of storage for your documents, photos, music and videos. Just slot it into your computer's USB port and you're ready to go, with USB 2
Sign in to view price and place order
- Colour: Black
- Compatible with Windows 2000/XP/7/8 and Mac OS 9.0/OS X
- Hotline support for your hard drive
- Includes lanyard for handy storage
- Just 30x12x2mm and weighs 1.2g
- Super portable USB drive with 128GB storage
- Up to 10 MB/s read speed, 4 MB/s write speed
- USB 2.0 (Hi-Speed) connection for faster data transfers
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 468 |
| Connectivity: | USB 2.0 |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 135 |
| Height (mm): | 135 |
| OEM: | 49071 |
| Sequential Read Speed (MB/s): | 10 |
| Storage Capacity (GB): | 128 |
| Width (mm): | 90 |
| Type: | USB Memory Sticks |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Colour: | Black |
| Capacity: | 128GB |
| Speed Rating: | USB 2.0 |
| Read Speed: | Up to 10MB/s |
| Write Speed: | up to 4MB/s |
| Case: | Push and Pull Sliding Cover |
| Dimensions: | 54x21x9.22mm |
| Weight: | 8.6g |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |


