R-GO HE Break Ergonomic Vertical Wired Mouse Large Right Hand RGOBRHEMLR
This innovative R-GO HE Break Ergonomic Mouse features software that uses colour signals in green, orange and red to let you know when you should take a short break. During mouse usage the light changes colour like a traffice light. This helps to improve
Sign in to view price and place order
- Certification with EcoVadis Gold and AGR Certified Products
- Colour: Black
- Green: You are working healthily, Orange: Time for a break and Red: You have missed a break
- Large size for hands measuring above 185mm
- LED colour signals let you know when to take a break
- Micro breaks prevent overloading of small muscles and tendons and improve your concentration
- Right handed
- The plastic used for this mouse is 100% recycled
- Vertical shape helps improve circulation and reduce tension
- Wired
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 434 |
| Accreditation: | Ecovadis Gold/AGR |
| Cable Length: | 1.6m |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 140 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Hand Length: | 185mm |
| Height (mm): | 139 |
| Minimum Recycled Content (%): | 60 |
| OEM: | RGOBRHEMLR |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 112 |
| Wired / Wireless: | Wired |
| Type: | Mice & Graphics Tablets |
| Manufacturer: | R-Go Tools B.V |
| Brand: | R-GO |
| Colour: | Black/Silver |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB 2.0 |
| Buttons: | 5 Buttons |
| Scroll Wheel: | Yes |
| Operating System: | Windows |
| Left or Right Hand Use: | Right Handed |
| Dimensions: | 110x93x79mm |
| Weight: | 172g |






