R-GO HE Ergonomic Vertical Wired Mouse Medium Right Hand RGOHE
This innovative R-GO HE Ergonomic Mouse features a vertical design with a curved shape and thumb groove, which helps improve circulation, relieve muscle tension and provide comfort and support with a more natural and relaxed hand position. The mouse also
Sign in to view price and place order
- Adjustable buttons, personalise your own buttons, such as cut and paste, to work even more efficiently
- Certification with EcoVadis Gold and AGR Certified Products
- Ergonomic round shape with support for the little finger and thumb for a comfortable grip with less muscle strain
- Lightweight for minimum muscle tension
- Medium size for hands measuring 165 - 185mm
- Right Handed
- The natural vertical position of hand and wrist stimulates mouse movements from your arm preventing RSI complaints
- The plastic used for this mouse is 100% recycled
- Vertical shape helps improve circulation and reduce tension
- Wired
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 434 |
| Accreditation: | Ecovadis Gold/AGR |
| Cable Length: | 1.6m |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 134 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Hand Length: | 165-195mm |
| Height (mm): | 132 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | RGOHE |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 102 |
| Wired / Wireless: | Wired |
| Type: | Mice & Graphics Tablets |
| Manufacturer: | R-Go Tools B.V |
| Brand: | R-GO |
| Colour: | Black/Silver |
| Wired/Wireless: | Wired |
| Connection: | USB 2.0 |
| Buttons: | 5 Buttons |
| Scroll Wheel: | Yes |
| Operating System: | Windows Mac Linex |
| Left or Right Hand Use: | Right Handed |
| Dimensions: | 105x83x76mm |
| Weight: | 138g |






