Nobo Basic Melamine Mobile Whiteboard 1500 x 1200mm 1905240
Basic format melamine mobile whiteboard that delivers a good level of erasability for light use. Fitted with a spacious pen tray sitting below the board and castors for easy movement. Size: 1500x1200mm.
Sign in to view price and place order
- 1 year surface guarantee
- Castors allowing for easy manoeuvrability
- Dual sided mobile board with horizontal pivot
- High quality alumnium frame
- Large pen tray
- Melamine surface offering a good level of erasability for light use
- Size: 1500 x 1200mm
- Supplied with a Nobo dry wipe marker
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 626 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Board Size: | 1500 x 1200mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 140 |
| Floor Standing: | Free Standing |
| Height (mm): | 1750 |
| Material: | Melamine |
| OEM: | 1905240 |
| Width (mm): | 1350 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | 1500x1200mm |
| Fixing: | Mobile Board |
| Board Type: | Non-Magnetic Board |
| Board Surface: | Melamine |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 1750x140x1350mm |
| Weight: | 28.6kg |
| Warranty: | 1 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |



