Bi-Office Revolver + Magnetic Board 1500x1200mm QR3403
This portable revolving Bi-Office Evolution whiteboard has a double-sided, high quality lacquered steel magnetic surface, which is highly resistant to scratching. Ideal for training, teaching and presenting, the board pivots 360 degrees through the horizo
Sign in to view price and place order
- Comes on 4 lockable swivel castors
- Ideal for training, teaching and presenting
- Pivots 360 degrees through the horizontal axis
- Size: 1500x1200mm
- Supplied with adjustable pen tray
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 626 |
| Board Size: | 1200 x 1500mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 1260 |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| Floor Standing: | Free Standing |
| Frame Colour: | Silver |
| Frame Material: | Metal |
| Height (mm): | 1600 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Steel |
| OEM: | QR3403 |
| Width (mm): | 80 |
| With Castors: | Yes |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | White |
| Size: | 1500x1200mm |
| Fixing: | Mobile Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Ceramic Steel |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions: | 1500x1200mm |
| Weight: | 42kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |
| Country of Origin: | Portugal |


