Jemini Rectangular Meeting Table 1200x800x730mm White
This Jemini Rectangular Meeting Table is ideal for use in meeting, training rooms and breakout areas. Combine with other tables in the range to form a configuration that suits you. The desk features four tubular metal legs with a 25mm thick MFC desktop fi
Sign in to view price and place order
- 25mm thick MFC desktop
- Dimensions (WxDxH): 1200x800x730mm
- Finish: White
- Ideal for meeting rooms, breakout areas, canteens and more
- Leg Colour: Chrome
- Non-returnable
- Shape: Rectangular
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Tubular metal legs
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 896 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF840185 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | White |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Size: | 1200mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Shape: | Rectangular Table |
| Height: | 730mm |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Top Material: | 25mm MFC |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions (WxDxH): | 1200x800x730mm |
| Weight: | 22.5kg |




