Jemini Boardroom Table 1800x1200x730mm Maple
Bring elegance and sophistication to your business meetings with this Jemini Boardroom Table. This boardroom table comes in a high-quality maple finish and is ideal for separate meeting rooms or in an open plan office environment. It creates a large surfa
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W1800xD1000xH730mm
- High quality oak finish
- Ideal for boardrooms or meeting spaces
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Traditional D-end shape
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 896 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | D-End |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Made To Order: | Yes |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | KF840184 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Table Colour: | Maple |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Boardroom Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Maple |
| Size: | 1800mm |
| Material: | Wood/Metal |
| Shape: | Boat Shaped |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Height: | 730mm |
| Top Thickness: | 25mm |
| Edge Profile: | 2mm Edge Banding |
| Leg Colour: | Silver |
| Dimensions (WxDxH): | 1800x1000x730mm |
| Weight: | 50kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |




