Jemini Ares High Back Executive Chair 690x690x1145-1200mm Leather Look Black
Offering comfort with a stylish and professional design, the Jemini Ares Executive Chair is upholstered in black polyurethane with a chrome base. It has a large padded seat and back for added comfort with a knee-tilt mechanism and five star castor base.
Sign in to view price and place order
- Adjustable seat height: 485-545mm
- Back dimensions: W530 x H770mm
- Chrome frame
- Colour: Black
- Five star castor wheels
- Knee tilt mechanism
- Large back and seat for comfort
- Recommended usage time: 8 hours
- Seat dimensions: W540 x D520mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 915 |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 20 |
| Back Height (mm): | 770 |
| Back Width: | 530mm |
| Back Width (mm): | 530 |
| Chair Mechanism: | Knee Tilt |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 750 |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Material: | Chrome |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 640 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 550 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 495 |
| OEM: | CH0270BK |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 530 |
| Seat Width: | 530 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 820 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Black |
| Material: | PU |
| Style: | Executive Chairs |
| Seat Height: | 510-580mm |
| With Arms: | Fixed Arms |
| Back/Seat Action: | Lock Tilt Mechanism |
| Back Height: | 700mm |
| Standards: | BSEN 15373:2 / BS 4875-1:4 / BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 700x700x1180-1250mm |
| Weight: | 19.1kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | China |



