Jemini Reception Modular Corner Riser Units 800x800x400mm Nova Oak
Create a reception desk to suit you with this Jemini Reception Modular Corner Hutch Unit. The hutch unit features a 25mm thick desktop and comes finished in Nova Oak. Combine with Corner Desk Units (available separately).
Sign in to view price and place order
- 25mm desktop
- Designed for use with the Jemini Reception Modular Base Unit
- Dimensions (WxDxH): 800x800x400mm
- Finish: Nova Oak
- Fits on to the Corner Desk Unit
- Non-returnable
- Provides additional desk space and increased confidentiality
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 928 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Colour: | Nova Oak |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 800 |
| Desk Shape: | Corner |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Nova Oak |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 510 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| OEM: | RCMCHNO |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Top Colour: | Nova Oak |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 1200 |
| Type: | Desk Components |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Size: | 800mm |
| Material: | Wood |
| Component Type: | Reception Desk Riser |
| For Use With: | Reception Desking |
| Dimensions (WxDxH): | 800x320x400mm |
| Weight: | 16.4kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |




