Jemini Reception Modular Corner Desk Unit 800x800x740mm Nova Oak
This Jemini Reception Modular Corner Desk Unit can be used in conjunction with other modules to create a reception unit that suits you. This Corner Desk Unit features a built-in modesty board, 25mm thick desktop and with levelling feet. Designed to comple
Sign in to view price and place order
- 25mm thick desktop
- Built-in modesty board as standard
- Create a reception unit to suit you
- Dimensions: 800x800x740mm
- Finish: Nova Oak
- Modular Corner Desk Unit
- Non-returnable
- Supplied with levelling feet
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 928 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 800 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Corner |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Nova Oak |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 860 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| OEM: | RCMCBNO |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Nova Oak |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 860 |
| Type: | Reception Desks |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Size: | 800mm |
| Material: | Wood |
| Form: | Modular Desking |
| Leg Type: | Panel End |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 800x800x742mm |
| Weight: | 34.1kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |




