Jemini Trapezoidal Multipurpose Table 1600x800x730mm White
The Jemini Multipurpose rectangular table is ideal for combining with other Multipurpose tables in various configurations for flexibility. Stylish and compact, measuring W1600xD800xH730mm, this table has a silver frame and an 18mm White finish desktop.
Sign in to view price and place order
- 10mm height adjustable feet
- Dimensions: W1600 x D800 x H730mm
- Finish: White
- Metal to metal fixings
- Multipurpose table
- Silver powder-coated frame
- Simple to build from flatpack construction
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 899 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 800 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Trapezoidal |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 50 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| OEM: | KF79036 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Table Depth: | 800mm |
| Top Colour: | White |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 1800 |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Size: | 1600mm |
| Shape: | Trapezoidal Table |
| Height: | 730mm |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions (WxDxH): | 1600x800x730mm |
| Weight: | 18kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




