Jemini Semi Circular Multipurpose Table 1600x800x730mm White
This semi-circular table, supplied in a flatpack construction is simple to build and is ideal for a variety of uses. Featuring 10mm height adjustable feet with metal to metal fixings, the table comes with a silver powder coated frame. Finished in Nova Oak
Sign in to view price and place order
- 10mm height adjustable feet with metal to metal fixings
- Colour: White
- Dimensions (WxDxH): 1600x800x730mm
- Featuring 18mm depth desktop
- Flatpack construction
- Frame Colour: Silver powder coated
- Ideal for a variety of uses
- Multipurpose semi-circular table
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 899 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 800 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Semi Circular |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 730 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| OEM: | KF79033 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Table Depth: | 800mm |
| Top Colour: | White |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 1600 |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Size: | 1600mm |
| Shape: | Semi Circular Table |
| Height: | 730mm |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions (WxDxH): | 1600x800x730mm |
| Weight: | 20kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |




