Jemini Reception Modular Straight Riser Unit 1200x315x400mm Grey Oak
Designed for use with the Jemini Reception Modular Base Unit, this Straight Riser Unit fits on top to create additional desk space and provide a further measure of confidentiality and security to your reception unit.
Sign in to view price and place order
- 25mm desktop
- Designed for use with the Jemini Reception Modular Base Unit
- Dimensions (WxDxH): 1200x315x400mm
- Finish: Grey Oak
- Fits onto the base unit
- Non-returnable
- Provides additional desk space and increased confidentiality
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 928 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Colour: | Grey Oak |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 315 |
| Desk Shape: | Rectangular |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Grey Oak |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 400 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| OEM: | RCM1200SHUGO |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Top Colour: | Grey Oak |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 1200 |
| Type: | Desk Components |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Size: | 1200mm |
| Material: | Wood |
| Component Type: | Reception Desk Riser |
| For Use With: | Reception Desking |
| Dimensions (WxDxH): | 1200x320x400mm |
| Weight: | 17.05kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |




