Jemini Reception Modular Corner Riser Unit 800x800x400mm Dark Walnut
Build a reception desk to perfectly suit your needs with the Jemini reception units and risers, the corner risers fit together in harmony. Designed to complement the entire Jemini furniture range. The corner risers units are 800x800x400 in size.
Sign in to view price and place order
- 25mm desktop
- Designed for use with the Jemini Reception Modular Base Unit
- Dimensions (WxDxH): 800x800x400mm
- Finish: Dark Walnut
- Fits on to the Corner Desk Unit
- Non-returnable
- Provides additional desk space and increased confidentiality
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 928 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Colour: | Dark Walnut |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 800 |
| Desk Shape: | Corner |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Dark Walnut |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 510 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| OEM: | RCMCHDW |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Top Colour: | Dark Walnut |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 1200 |
| Type: | Desk Components |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Walnut |
| Size: | 800mm |
| Material: | Wood |
| Component Type: | Reception Desk Riser |
| For Use With: | Reception Desking |
| Dimensions (WxDxH): | 800x320x400mm |
| Weight: | 16.4kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |




