Jabra Evolve2 65 Mono Headset USB-A with Charging Stand Unified Communication Black 26599-889-98-989
Optimised for unified communication, this Jabra Evolve2 65 headset features world class speakers for crystal clear calls. Perfect for use in busy offices, the isolating foam oval ear cushions and angled earcup design combine to effectively block out noise
Sign in to view price and place order
- 30m wireless range
- 37-hour battery life
- Colour: Black
- Crystal clear calls with active noise cancellation
- Foam ear cushions for comfort and noise cancellation
- Integrated busylight to alert others
- Optimised for unified communication
- Supplied with a Jabra Link 380a Bluetooth adapter
- Supplied with charging stand
| Product Information | Details |
|---|---|
| Bluetooth: | Yes |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 60.5 |
| Height (mm): | 250 |
| OEM: | 26599-889-989 |
| Talk Time: | Up to 35 hours |
| Width (mm): | 185 |
| Wireless Range: | Up to 30m |
| Type: | Headsets & Microphones |
| Manufacturer: | Jabra |
| Brand: | Jabra |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC and Mobile Headset |
| Wired/Wireless: | Wireless |
| Connection: | Bluetooth 5.0 / USB-A |
| Style: | Single SIded |
| Microphone: | Yes |
| Stereo: | No |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Dimensions: | 150x157x60.5mm |
| Weight: | 99.2g |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |




