Jabra Evolve2 65 Microsoft Teams Mono Headset USB-A Black 26599-899-989
This Jabra Evolve2 65 headset features world class speakers for crystal clear calls and is optimised for use with Microsoft Teams. Perfect for use in busy offices, the isolating foam oval ear cushions and angled earcup design combine to effectively block
Sign in to view price and place order
- 30m wireless range
- 37-hour battery life
- Colour: Black
- Crystal clear calls with active noise cancellation
- Foam ear cushions for comfort and noise cancellation
- Integrated busylight to alert others
- Optimised for use with Microsoft Teams
- Supplied with a Jabra Link 380a Bluetooth adapter
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 421 |
| Bluetooth: | Yes |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 60.5 |
| Height (mm): | 220 |
| OEM: | 26599-899-999 |
| Talk Time: | Up to 35 hours |
| Width (mm): | 190 |
| Wireless Range: | Up to 30m |
| Type: | Headsets & Microphones |
| Manufacturer: | Jabra |
| Brand: | Jabra |
| Colour: | Black |
| Form: | On Ear Headset |
| Function: | PC and Mobile Headset |
| Wired/Wireless: | Wireless |
| Connection: | Bluetooth 5.0 / USB-A |
| Style: | Single SIded |
| Microphone: | Yes |
| Stereo: | No |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Dimensions: | 150x157x60.5mm |
| Weight: | 99.2g |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |





