Dymo LabelManager 210 D Kit Case 2094492
The Dymo LabelManager 210 D offers easy label making at home or in the office. It has a QWERTY keyboard which allows quick typing and editing, with a large graphical display. It creates labels with 6 different font sizes, 7 different styles and 8 differen
Sign in to view price and place order
- Kit includes: Label printer, D1 label cassette, 2 x AC adapters and storage case
- Label designs include: 6 font sizes, 7 styles and 8 different boxes
- Quick type QWERTY keyboard with easy access buttons
- Stores up to 9 labels and prints up to 10 copies of a label
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 570 |
| Carry Case: | Yes |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Belgium |
| Depth (mm): | 279 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 270 |
| Labelling - Adaptor: | Yes |
| Model: | LabelManager 210 |
| OEM: | 2094492 |
| Power: | Mains Power |
| Power Source: | Battery/Mains |
| Tape Widths: | 6mm 9mm 12mm |
| Width (mm): | 260 |
| Type: | Label Writers |
| Manufacturer: | Newell Brands |
| Brand: | LabelManager |
| Colour: | Black/Silver |
| Form: | Handheld Machine |
| Keyboard: | Yes |
| Print Method: | Thermal Printer |
| Print From PC: | No |
| Dimensions: | 155x165x64mm |
| Weight: | 850g |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | Belgium |



