Safescan Mixed Coin Counter and Sorter Sterling 113-0568
Working quickly, this machine not only sorts, but also counts all of your coins for a quick way to ascertain how much cash was inserted. This machine can handle between 300 and 500 coins at any one time, and counting stops as soon as the tray is full. Wit
Sign in to view price and place order
- Can handle 216 coins per minute for efficient counting
- Each hopper can handle between 300 and 500 coins
- Machine stops automatically once the tray is full
- Suitable for the new one pound coin
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 648 |
| Colour: | Grey |
| Counting Mode: | Coins |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 370 |
| Height (mm): | 370 |
| Hopper Capacity: | 300-500 Coins |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 113-0568 |
| Power: | 230V |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Speed: | 220 Coins Per Minute |
| Width (mm): | 370 |
| Type: | Cash Counter |
| Manufacturer: | Safescan |
| Brand: | Safescan |
| Colour: | White |
| Form: | Coin Counter |
| Currency: | British Pound |
| Dimensions: | 330x355x266mm |
| Weight: | 5kg |
| Warranty: | 3 Year Warranty |





