Safescan Mixed Coin Counter and Sorter Euro UK Plug 113-0260
Offering quick and accurate coin counting, this Safescan Coin Counter both counts and sorts coins. It takes up to 500 coins at once and counts 220 coins per minute. The add a batch function adds extra efficiency.
Sign in to view price and place order
- Constant feed facility holds up to 500 coins at once
- Counts 220 coins per minute
- Stops automatically when batch quantity is reached
- Supplied with a UK plug, specifically for the Republic of Ireland market
- Total amount and quantity per denomination
- With add and batch function
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 648 |
| Colour: | White |
| Counting Mode: | Coins |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 380 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 380 |
| Hopper Capacity: | 300-500 Coins |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 113-0549 |
| Power: | 230V |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Speed: | 220 Coins Per Minute |
| Width (mm): | 378 |
| Type: | Cash Counter |
| Manufacturer: | Safescan |
| Brand: | Safescan |
| Colour: | White |
| Form: | Coin Counter |
| Country of Origin: | China |
| Warranty: | 3 Year Warranty |
| Weight: | 5kg |
| Dimensions: | 375x375x305mm |
| Currency: | Euro |





