Xerox Performance Uncoated Inkjet Paper Roll 841mm x 50m 80gsm (Pack of 4) 003R97743
Don't let down your designs with poor quality paper. Xerox Performance uncoated paper is bright white for excellent colour contrast, with good opacity to prevent bleed-through and fantastic fine line quality. It comes on a 841mm by 50m roll, this 80gsm we
Sign in to view price and place order
- 80gsm
- Bright white finish provides excellent colour contrast
- Colour: White
- Dimensions: 841mm x 50m
- Highly opaque to prevent bleed-through
- Ideal for computer-aided design, mono and colour line work
- Pack of 4
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | FSC/SMETA |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 853 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 853 |
| Item Gauge (gsm): | 80 |
| OEM: | 003R97743 |
| Paper Finish: | Uncoated |
| Paper Size: | 841mmx50m |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 210 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | Xerox |
| Brand: | Xerox |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Uncoated Paper |
| Grammage: | 80gsm |
| Length: | 50 metres |
| Width: | 841mm |
| Finish: | Matt |
| Dimensions: | 841mmx50m |







