Xerox Performance Uncoated Inkjet Paper Roll 914mm x 50m 80gsm White (Pack of 4) 003R97742
Don't let down your designs with poor quality paper. Xerox Performance uncoated paper is bright white for excellent colour contrast, with good opacity to prevent bleed-through and fantastic fine line quality. It comes on a lengthy 914mm by 50m roll that w
Sign in to view price and place order
- 80gsm
- Bright white finish provides excellent colour contrast
- Colour: White
- Dimensions: 914mm x 50m
- Highly opaque to prevent bleed-through
- Ideal for computer-aided design, mono and colour line work
- Pack of 4
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | FSC/SMETA |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 925 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 925 |
| Item Gauge (gsm): | 80 |
| OEM: | 003R97742 |
| Paper Finish: | Uncoated |
| Paper Size: | 914mmx50m |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 200 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | Xerox |
| Brand: | Xerox |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Uncoated Paper |
| Grammage: | 80gsm |
| Length: | 50 metres |
| Width: | 914mm |
| Dimensions: | 914mmx50m |







