Verbatim Store n Go V3 USB 3.0 Flash Drive 256GB Black 49168
The super-fast Verbatim Store 'n' Go V3 USB Flash Drive offers the latest USB 3.0 technology. Up to 10x faster than USB 2.0, ensuring very large files can be transferred much quicker. The clever push/pull mechanism helps to protect the USB connector when
Sign in to view price and place order
- Capacity: 256GB
- Colour: Black
- Plug and play, no software or external power required
- Portable USB 3.0 flash drive
- Slide and Lock mechanism protects the USB connector when not in use
- USB 3.0 SuperSpeed interface: up to 10x faster than USB 2.0 (back compatible)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 469 |
| Colour: | Black |
| Connectivity: | USB 3.0 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 16 |
| Height (mm): | 135 |
| OEM: | 49168 |
| Storage Capacity (GB): | 256 |
| Width (mm): | 90 |
| Type: | USB Memory Sticks |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Colour: | Black |
| Capacity: | 256GB |
| Speed Rating: | USB 3.0 |
| Read Speed: | Up to 120MB/s |
| Write Speed: | Up to 25MB/s |
| Case: | Slide and Lock |
| Dimensions: | 58x20x11mm |
| Weight: | 10g |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |












