Verbatim Pinstripe USB Drive 8GB Black 49062
Even though it's about the size of a stamp and just 2mm thick, the Verbatim Pinstripe USB Drive is packed with plenty of storage for your documents, photos, music and videos. Just slot it into your computer's USB port and you're ready to go, with USB 2. 0
Sign in to view price and place order
- Colour: Black
- Compatible with Windows 2000/XP/7/8/10 and Mac OS 9.0/OS X
- Designed to retain data for at least 10 years
- Pack of 1
- Portable USB drive with 8GB storage
- Push/pull sliding USB connector
- Up to 14 MB/s read speed, 8 MB/s write speed
- USB 2.0 (Hi-Speed) connection for faster data transfers
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 468 |
| Colour: | Black |
| Connectivity: | USB 2.0 |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 135 |
| Height (mm): | 135 |
| OEM: | 49062 |
| Sequential Read Speed (MB/s): | 14 |
| Storage Capacity (GB): | 8 |
| Width (mm): | 90 |
| Type: | USB Memory Sticks |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Colour: | Black |
| Capacity: | 8GB |
| Speed Rating: | USB 2.0 |
| Read Speed: | Up to 10MB/s |
| Write Speed: | Up to 4MB/s |
| Case: | Push and Pull Sliding Cover |
| Dimensions: | 21x54x9.22mm |
| Weight: | 8.6g |
| Warranty: | 2 Year Limited Warranty |




