Swordfish Scalpel Blades No.10A Metal (Pack of 100) 43802
These metal blades are disposable, so you'll always have a fresh and sharp blade when you need one. Simply attach it to your ProScalpel No.3 handle and you are ready to go. The No.10A blade is small and straight, ideal for general purpose cutting of paper
Sign in to view price and place order
- Designed for use with Swordfish ProScalpel No. 3 handle
- Ideal for accurate cutting of paper and card
- Non-sterile blades: hobby and technical use only
- Pack of 100
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 135 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Blade Length (mm): | 39 |
| Colour: | Grey |
| Country of Origin: | India |
| Depth (mm): | 96 |
| For Use With: | No.3 Handle |
| Height (mm): | 96 |
| Material: | Steel |
| OEM: | 43802 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 82 |
| Type: | Knives & Knife Blades |
| Manufacturer: | Snopake Brands |
| Brand: | Swordfish |
| Colour: | Silver |
| Form: | Replacement Blades |
| Use: | Light Duty |
| Blade Size: | No.10A |
| Blade Type: | Scalpel Blade |
| Dimensions: | 42x81x96mm |
| Weight: | 120g |
| Country of Origin: | ROC |




