Rexel Optimum AutoFeed+ 225X Cross-Cut P-4 Shredder 2020225X
Rexel Optimum AutoFeed+ 225X cross-cut shredder automatically shreds up to 225x A4 sheets of paper (80gsm) at a time, into P-4 (4x25mm) cross-cut pieces. This auto feed shredder machine is a sophisticated office shredder, featuring a 60L pull out bin. The
Sign in to view price and place order
- 30 minutes continuous run time with fan cooling with sleep mode
- 60 Litre bin capacitypull out bin for easy disposal
- Auto reverse function to prevent paper jams
- Dimensions: W415 x D465 x H806mm
- Handles credit cards, staples and paper clips
- Security Level P-4: Suitable for personal or proprietary data
- Shreds up to 225 sheets of A4 (80gsm) paper into 4 x 25mm cross-cut pieces
- Touch control panel for ease of use
- Two year warranty with two year cutter warranty
- Ultra quiet noise operation: 55 dBA
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 537 |
| Accepts: | Credit Cards/Paperclips/Staples |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Automatic Paper Feeder: | Up to 225 Sheets (80gsm) |
| Bag/Bagless: | Bagless |
| Colour: | Black |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4x25 |
| Cutter Warranty (Years): | 2 |
| Depth (mm): | 640 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 640 |
| Model: | Optimum Autofeed+ 225X |
| OEM: | 2020225X |
| Power Source: | Mains |
| Returns Allowed: | No |
| Sheet Capacity: | 225 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 60 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 230 |
| Shredders - Run Time (mins): | 30 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 580 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 30 Minutes |
| Throat Capacity: | 10 Sheets |
| Particle Size: | 4x26mm |
| Bin Capacity: | 60 Litres |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Dimensions: | 415x465x735mm |
| Weight: | 18kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |







