Promax QS 18/38 Strip-Cut P-2 Shredder 2104588
Rexel ProMax QS RSS1838 shreds up to 18 sheets (80 gsm) at a time into P-2 (6mm) strip-cut pieces, with a 38L bin which holds 432x A4 sheets. Capable of shredding staples, paper clips and credit cards, the ProMax makes it easy to release paper jams with t
Sign in to view price and place order
- 30 minutes continuous run time
- 38 Litre bin capacity with a lift off shredder head and transparent window
- Dimensions: W410 x D310 x H701mm. Two year warranty with ten year cutter warranty
- Handles credit cards, staples and paper clips
- Manual and auto reverse/forward feature to release paper jams
- Overheat LED warning light
- Security level P-2: Suitable for disposal of non-sensitive information
- Shreds up to 18 sheets of A4 (80gsm) paper into 6mm strip-cut pieces
- Transparent viewing window to see when bin is full
- Ultra quiet noise operation: Less than 60 dBA
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 544 |
| Accepts: | Staples/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Bag/Bagless: | Bagless |
| Colour: | Black |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 6 |
| Cutter Warranty (Years): | 10 |
| Depth (mm): | 755 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 755 |
| Model: | Promax QS RSS1838 |
| OEM: | 2104588 |
| Power Source: | Mains |
| Sheet Capacity: | 18 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-2 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 38 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 220 |
| Shredders - Run Time (mins): | 30 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 470 |
| Type: | Personal Shredders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Strip Cut |
| Security Level: | P-2 |
| Run Time: | 18 Minutes |
| Throat Capacity: | 18 Sheets |
| Bin Capacity: | 38 Litres |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Throat Width: | 220mm |
| Dimensions: | 396x660x560mm |
| Weight: | 13.01kg |
| Warranty: | 2 Year Machine / 10 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |





