Promax QS 15/38 Cross-Cut P-4 Shredder 2104587
Rexel ProMax QS RSX1538 shreds up to 15 sheets (80 gsm) at a time into P-4 (4x40mm) cross-cut pieces, with a 38L bin which holds 675x A4 sheets. Capable of shredding staples, paper clips and credit cards, the ProMax makes it easy to release paper jams wit
Sign in to view price and place order
- 30 minutes continuous run time
- 38 Litre bin capacity with a lift off shredder head and transparent window
- Dimensions: W410 x D310 x H701mm. Two year warranty with ten year cutter warranty
- Handles credit cards, staples and paper clips
- Manual and auto reverse/forward feature to release paper jams
- Overheat LED warning light
- Security Level P-4: Suitable for personal or proprietary data
- Shreds up to 15 sheets of A4 (80gsm) paper into 4 x 40mm cross-cut pieces
- Transparent viewing window to see when bin is full
- Ultra quiet noise operation: Less than 60 dBA
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 544 |
| Accepts: | Staples/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Bag/Bagless: | Bagless |
| Colour: | Black |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | NaN |
| Cutter Warranty (Years): | 10 |
| Depth (mm): | 705 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 705 |
| Model: | Promax QS RSX1538 |
| OEM: | 2104587 |
| Power Source: | Mains |
| Sheet Capacity: | 15 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 38 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 220 |
| Shredders - Run Time (mins): | 30 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 470 |
| Type: | Personal Shredders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 15 Minutes |
| Throat Capacity: | 15 Sheets |
| Particle Size: | 4x40mm |
| Bin Capacity: | 38 Litres |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Dimensions: | 396x335x660mm |
| Weight: | 14.86kg |
| Warranty: | 2 Year Machine / 10 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |






