Nobo Impression Pro Glass Magnetic Whiteboard 1260 x 710mm 1905177
Glass magnetic whiteboard with a sleek and stylish appearance and removable whiteboard pen tray. The InvisaMountT system makes installation easy with fixings neatly concealed behind the board. The glass magnetic whiteboard surface delivers ultra-erasabili
Sign in to view price and place order
- 25 year surface guarantee
- Glass magnetic whiteboard surface with ultra-erasability with the highest resistance to ink stains, pen marks, scratches and dents
- InvisaMount system makes installation easy and fixings are neatly concealed behind the whiteboard
- Size: 1260 x 710mm
- Sleek and stylish contemporary frameless design with removable whiteboard pen tray
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 618 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Board Size: | 1260 x 710mm |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 65 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 1385 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Glass |
| OEM: | 1905177 |
| Surface Material: | Glass |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 823 |
| Type: | Glass Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | Other Sizes |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Tempered Glass |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 1260x22x711mm |
| Weight: | 13.2kg |
| Warranty: | 25 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |




