Nobo Diamond Mobile Magnetic Glass Board 1200x900mm 1903943
This dual-sided Nobo Diamond mobile board features a magnetic, tempered safety glass surface, which is suitable for frequent use. The surface is 3 times easier to clean than melamine or enamel boards, with superior erasability and a high resistance to ink
Sign in to view price and place order
- 3 times easier to clean than melamine or enamel boards
- 4 castors for mobility
- Comes with large pen tray, Nobo pen and set of Nobo extra strong glass board magnets
- Dual sided board with magnetic tempered glass surface
- Pivots horizontally for easy access to both sides
- Size: 1200x900mm
- Superior erasability and high resistance to ink stains, pen marks, scratches and dents
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 625 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Board Size: | 1200 x 900mm |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 195 |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| Floor Standing: | Free Standing |
| Frame Material: | Frameless |
| Height (mm): | 1510 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Glass |
| OEM: | 1903943 |
| Width (mm): | 1115 |
| With Castors: | Yes |
| Type: | Glass Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | 1200x900mm |
| Fixing: | Mobile Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Tempered Glass |
| Frame: | Frameless |
| Dimensions (WxDxH): | 1800x610x1360mm |
| Weight: | 42kg |
| Country of Origin: | China |



