Nobo Enamel Magnetic Mobile Whiteboard 1200 x 900mm 1901033
Mobile magnetic whiteboard with slim and unobtrusive frame that maximises space on the whiteboard surface. A stylish whiteboard pen tray sits below the board surface, ideal for storage of whiteboard accessories. This mobile whiteboard on wheels offers eas
Sign in to view price and place order
- 25 year surface guarantee
- A whiteboard pen tray below the whiteboard for the convenient storage of whiteboard erasers and dry wipe pens
- Castors allowing for easy manoeuvrability
- Dual sided mobile board with horizontal pivot
- Enamel magnetic whiteboard surface delivering a superior level of erasability, for frequent use
- Size: 1200 x 900mm
- Superior erasability with high resistance to ink stains, pen marks, scratches and dents
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 625 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Board Size: | 1200 x 900mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 140 |
| Floor Standing: | Free Standing |
| Height (mm): | 1390 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Enamel |
| OEM: | 1901033 |
| Surface Material: | Enamel |
| Width (mm): | 1065 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | 1200x900mm |
| Fixing: | Mobile Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Steel with Nano Cleanâ„¢ |
| Dimensions (WxDxH): | 1797x600x1385mm |
| Weight: | 24.65kg |
| Warranty: | 25 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |



