Nobo Steel Folding Confidential Whiteboard 1200x900mm 31630514
The Nobo Steel Folding Confidential Whiteboard has 2 hinges and creates 5 dry erase writing surfaces. The painted steel whiteboard surface delivers a good level of erasability for moderate use. The case is lockable using Allen Keys only. There is no facil
Sign in to view price and place order
- 2 hinged whiteboard panels provides 5 writing surfaces
- A high quality anodised aluminium trim
- Doors close and lock for securing confidential plans
- Includes a pen tray for storing markers
- Painted steel whiteboard surface delivers a good level of erasability for moderate use
- Size: 1200 x 900mm (when closed)
- The case is lockable using Allen Keys only
- Through corner mounting with fixings included
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 622 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Board Size: | 1200 x 900mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 965 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Frame Material: | Anodised aluminium |
| Height (mm): | 1270 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Steel |
| OEM: | 31630514 |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Surface Material: | Steel |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 5 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | 1200x900mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Non-Magnetic Board |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 1200x25x900mm |
| Weight: | 19.57kg |
| Warranty: | 10 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |




