Nobo Classic Combination Felt/Steel Noticeboard 1200x900mm Blue 1902258
Classic format combination felt/painted steel noticeboard, boarded with a high quality anodised aluminium frame and an excellent felt surface to pin and display your notices. Through corner mounting fixtures included. Size 1200x900mm.
Sign in to view price and place order
- 25 year guarantee
- Colour: Blue
- Dimensions: 1200 x 900mm
- Excellent blue felt and magnetic steel drywipe surface to display notices
- Felt noticeboard on the other side
- High quality anodised aluminium frame
- Steel magnetic surface on one side
- Through corner mounting fixtures included
- Wall fixing kit included
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 642 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Board Size: | 1200 x 900mm |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 32 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 1313 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Steel/Felt |
| OEM: | 1902258 |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Surface Material: | Felt/Steel |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 930 |
| Type: | Combination Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White/Blue |
| Size: | 1200x900mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Felt/Laquered Steel |
| Frame Material: | Aluminium Frame |
| Pen Tray: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 1313x32x930mm |
| Weight: | 4.62kg |
| Warranty: | 5 Year Guarantee on Mechanism |
| Country of Origin: | Portugal |






