Avery A4 Office Trimmer (315mm Cutting Length and 12 Sheet Capacity) A4TR
This Avery Office Trimmer features a lightweight, portable design with a self-sharpening blade for precision cutting. The blade is fully enclosed in the ergonomic cutter head for safety. The trimmer also features printed guides for accuracy. This A4 trimm
Sign in to view price and place order
- Capacity: up to 12 sheets (80gsm)
- Cutting length: 315mm
- Dimensions: W230 x L480 x H80mm
- Lightweight, portable design
- Printed guides for accuracy
- Self-sharpening blade is fully enclosed in ergonomic cutter head
- Size: A4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 36 |
| Colour: | Blue |
| Country of Origin: | China |
| Cut Length (mm): | 310 |
| Depth (mm): | 585 |
| Height (mm): | 585 |
| OEM: | A4TR |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 12 |
| Width (mm): | 238 |
| Type: | Rotary Trimmers |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Black/Teal |
| Size: | A4 |
| Base Dimensions: | 477x232mm |
| Cut Capacity: | 12 Sheets |
| Cut Length: | 310mm |
| Dimensions: | 235x95x585mm |
| Weight: | 1.68kg |
| Warranty: | 5 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |





