Leitz Wow 2 D-Ring Binder 25mm A4 + Assorted (Pack of 10) 42412099
Part of the vibrant WOW range, this Leitz ring binder is made from durable board, covered in bright, glossy paper. The binder features a standard 2 D-ring mechanism with a 25mm capacity for filing up to 230 sheets of A4 80gsm paper. The A4 plus size helps
Sign in to view price and place order
- 25mm capacity holds up to 230 sheets of 80gsm paper
- Colour: Assorted
- Glossy paper over board
- Pack of 10
- Size: A4+ (W40 x D275 x H318mm)
- Standard 2 D-ring mechanism
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 253 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Binder Ring Type: | D |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 333 |
| Filing Capacity (mm): | 25 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 333 |
| OEM: | 42412099 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 230 |
| Width (mm): | 325 |
| Type: | Ring Binders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | Assorted Colours |
| Size: | A4+ |
| Material: | Paper On Board |
| Spine Width: | 25mm Spine |
| Number Of Rings: | 2 Ring |
| Ring Type: | D-Ring |
| File Colour: | Assorted Colours |
| Orientation: | Portrait |
| Capacity: | 230 A4 sheet (80 gsm) |
| Dimensions: | 318x40x275mm |
| Weight: | 340g |
| Recycled Product: | Minimum 80% Recycled Material |
| Environment Support: | 70% FSC® Mix 90% Recyclable |





