Leitz WOW Ring Binder 2 D-Ring 25mm A4 Pink (Pack of 10) 42410023
Part of the vibrant WOW range, this Leitz ring binder is made from durable board, covered in bright, glossy paper. The binder features a standard 2 D-ring mechanism with a 25mm capacity for filing up to 230 sheets of A4 80gsm paper. The A4 plus size helps
Sign in to view price and place order
- 25mm capacity holds up to 230 sheets of 80gsm paper
- Colour: Pink
- Glossy paper over board
- Pack of 10
- Size: A4+ (W40 x D275 x H318mm)
- Standard 2 D-ring mechanism
- Sturdy and robust A4 Ring binders
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 253 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Binder Ring Type: | D |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 333 |
| Filing Capacity (mm): | 25 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 333 |
| OEM: | 42410023 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Ring Diameter (mm): | 25mm |
| Sheet Capacity: | 230 |
| Width (mm): | 325 |
| Type: | Ring Binders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | Pink |
| Size: | A4+ |
| Material: | Paper On Board |
| Spine Width: | 40mm Spine |
| Number Of Rings: | 2 Ring |
| Ring Type: | D-Ring |
| File Colour: | Pink Metallic |
| Orientation: | Portrait |
| Capacity: | 230 A4 sheet (80 gsm) |
| Dimensions: | 275x40x318mm |
| Weight: | 340g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 80% Recycled Material |
| Environment Support: | 70% FSC® Mix 90% Recyclable |
| Country of Origin: | Germany |





