Leitz iLAM Office Pro Laminator A3 Silver/White 75181084
The Leitz iLAM Office Pro A3 Laminator is a versatile, high performance machine that laminates all sizes up to A3. Ideal for busy offices or schools, this laminator makes quick work of your laminating requirements with a warm up time of just 1 minute, and
Sign in to view price and place order
- 1 minute warm up time
- 15 GBP / 15 Euros Cashback Claim at leitzcashback.eu
- 4 settings and a reverse function to prevent jamming
- A3 office laminator
- Automatic shut off
- Colour: Silver/White
- Includes a free starter pack of pouches
- Laminates up to 350 micron thick pouches
- LED and sound warning indicator to notify you when the machine is ready
- Takes approximately 40 seconds to laminate a 160 A4 micron pouch
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 553 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Silver/White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 545 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 545 |
| Ideal For: | Office |
| Laminating Speed: | 500mm/minute |
| Model: | Leitz iLAM Office Pro |
| OEM: | 75181084 |
| Paper Size: | A3 |
| Power Source: | Mains |
| Width (mm): | 282 |
| Type: | Lamination Machines |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | Silver |
| Size: | A3 |
| Pouch Thickness: | Up To 2x 175 micron |
| Warm-Up Time: | 1 minute |
| Entry Width: | 320mm |
| Number of Rollers: | 4 Rollers |
| Dimensions (WxDxH): | 221x498x110mm |
| Weight: | 4.55kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |







