Leitz iLAM Touch 2 Laminator A3 Glossy White/Grey 74745000
The Leitz iLAM Touch 2 A3 Laminator is a fully automatic, large scale, high speed machine for intensive professional use. With a warm up time of just 1 minute and an approximate speed of 25 seconds to laminate a 160 micron A4 pouch, this laminator will ma
Sign in to view price and place order
- 1 minute warm up time
- 20 GBP / 20 Euros Cashback Claim at leitzcashback.eu
- A3 laminator for intensive professional use
- Automatic reverse function
- Automatic shut off
- Colour: Glossy White/Grey
- Includes a free starter pack of pouches
- Laminates up to 500 micron thick pouches
- Smart sensor technology that recognises document thickness to select the best speed
- Takes approximately 25 seconds to laminate a 160 micron A4 pouch
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 553 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | White/Grey |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 575 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 575 |
| Ideal For: | Office |
| Jam Free: | Yes |
| Laminating Speed: | 1000mm/minute |
| Model: | Leitz iLAM Touch 2 |
| OEM: | 74745000 |
| Paper Size: | A3 |
| Power Source: | Mains |
| Width (mm): | 277 |
| Type: | Lamination Machines |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | White/Grey |
| Size: | A3 |
| Pouch Thickness: | Up To 2x 125 micron |
| Warm-Up Time: | 1 minute |
| Entry Width: | 320mm |
| Number of Rollers: | 6 Rollers |
| Dimensions (WxDxH): | 526x401x143mm |
| Weight: | 7.2kg |
| Warranty: | 3 Year Guarantee on Mechanism |
| Country of Origin: | China |




