Leitz 180 Lever Arch File Poly 50mm A4 Black (Pack of 10) 10151095
This Leitz lever arch file features a unique, patented mechanism that opens 180 degrees for ease of use. The 50mm capacity can hold up to 350 sheets of A4 or foolscap 80gsm paper. The lever arch file also features wipe clean polypropylene covers, a thumb
Sign in to view price and place order
- 50mm filing capacity for up to 350 sheets
- Colour: Black
- Durable polypropylene construction
- Lever arch file for A4 and foolscap documents
- Metal shoes for protection
- Pack of 10
- Spine label holder
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Unique, patented mechanism opens 180 degrees for easy filing
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 246 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 366 |
| Filing Capacity (mm): | 50 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 366 |
| Label Holder: | Yes |
| OEM: | 10151095 |
| Paper Size: | A4 |
| Sheet Capacity: | 350 |
| Slotted Cover: | Yes |
| Width (mm): | 296 |
| Type: | Lever Arch Files |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | Black |
| Size: | A4 |
| Material: | Plastic |
| Spine Width: | 52mm Spine |
| Orientation: | Portrait |
| File Colour: | Black |
| Capacity: | 350 Sheets |
| Finger Hole: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 55x285x318mm |
| Weight: | 440g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 85% Recycled Material |
| Environment Support: | 70% FSC® Mix |
| Warranty: | 5 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Germany |












