Leitz 180 Lever Arch File Poly 50mm A4 Blue (Pack of 10) 10151035
The Leitz Mini Lever Arch File is perfect for keeping documents organised in areas with reduced space. Leitz Mini Files are easy to store and have laminated covers for durability. The file opens to a 180 degree angle, meaning that documents can be sorted
Sign in to view price and place order
- Capacity: 50mm
- Colour: Blue
- Made from durable polypropylene
- Opens to 180 degrees for a wider, easy access to files
- Size: A4 (210x297mm)
- Small size makes it perfect for space conscious offices
- Stylish mini-size lever arch file
- Supplied in a pack of 10
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 246 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 358 |
| Filing Capacity (mm): | 52 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 358 |
| OEM: | 10151035 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 520 |
| Slotted Cover: | Yes |
| Width (mm): | 290 |
| Type: | Lever Arch Files |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | Blue |
| Size: | A4 |
| Material: | Plastic |
| Spine Width: | 52mm Spine |
| Orientation: | Portrait |
| File Colour: | Blue |
| Capacity: | 350 Sheets |
| Finger Hole: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 52x285x318mm |
| Weight: | 440g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 70% Recycled Material |
| Environment Support: | 70% FSC® Mix 90% Recyclable |
| Warranty: | 5 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Germany |












