Jemini Bistro Trumpet Table Tall 600x600x1045mm Beech/Chrome
This stylish and elegant bistro table has a modern, contemporary design that enhances any room it sits in. A smooth, round table top allows multiple people to sit around it while a long, chrome stem runs all the way down to a circular base. Made from dura
Sign in to view price and place order
- Chrome base
- Circular table top accommodates multiple users
- Diameter: 600mm
- Durable material offers great support
- Easy to wipe surface for quick cleaning
- Finish: Beech
- Height: 1050mm
- Modern design looks stylish in any room
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 897 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | China |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Circular |
| Fire Retardant: | Low |
| Flat Packed: | Yes |
| Frame Material: | Chrome |
| Leg Colour: | Chrome |
| Made To Order: | No |
| Material: | Wood Veneer/Steel |
| OEM: | KF838278 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Table Colour: | Beech |
| Weight Capacity: | 25 |
| Type: | Canteen Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Beech |
| Size: | 600mm |
| Material: | Wood Veneer |
| Shape: | Circular Table |
| Table Height: | 1045mm |
| Top Material: | Beech Veneer |
| Leg Type: | Trumpet Leg |
| Dimensions (WxDxH): | 600x600x1045mm |
| Weight: | 9.36kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




