Titan Folding Exam Desk 600x600x710mm Polypropylene Blue
This Titan Exam Desk has an easy fold frame and is ideal for convenient transportation and storage. The blue polypropylene top has a moulded pen groove and is sloped for improved ergonomics. Metal clips and a strong black frame keep the desktop secure and
Sign in to view price and place order
- 15mm sloped polypropylene top with moulded pen groove
- Colour: Blue
- Conforms to BS EN 1729 parts and 2
- Dimensions (WxDxH): 600x600x710mm
- Exam desk with easy fold frame
- Metal clips secure the desktop to the frame
- Non-returnable
- Polypropylene top with black frame
- Suitable for wheelchair access
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 162 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 600 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Square |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Material: | Steel |
| Height (mm): | 200 |
| Leg Colour: | Black |
| Material: | Polypropylene |
| OEM: | KF78652 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Table Colour: | Blue |
| Weight Capacity: | 25 |
| Wheelchair Access: | Yes |
| Width (mm): | 700 |
| Type: | Classroom Tables |
| Manufacturer: | Titan |
| Brand: | Exam Desk |
| Colour: | Blue |
| Size: | 600mm |
| Material: | Polypropylene |
| Shape: | Square Table |
| Height: | 710mm |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Top Material: | Polypropylene |
| Folding: | Yes |
| Standards: | BS EN 1729.1 / BS EN 1729.2 |
| Dimensions (WxDxH): | 600x600x710mm |
| Weight: | 6.1kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |




