Jemini Medway High Back Operators Chair 640x640x1010-1175mm Mesh Back Blue
These chairs fuse the comfort of cushioned pads with the support quality of a high mesh back. The height and back tilt can be adjusted with ease, making the chair flexible to your needs. Even the arms (not included) can be raised or lowered to suit you, c
Sign in to view price and place order
- Back dimensions: W450 x H500mm
- Back tilt, seat height and arm rests are all adjustable (arms not included)
- Colour: blue
- Combines a cushioned seat and mesh back
- High backed chair designed for increased comfort
- Maximum sitter weight: 18 stone
- Recommended sitting time: 8 hours
- Seat dimensions: W470 x D450mm
- Seat height: 460-590mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 918 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height (mm): | 490 |
| Back Width: | 415mm |
| Back Width (mm): | 445 |
| Chair Mechanism: | PCB |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 330 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| Free Float Back: | Flexible |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 630 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 610 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 475 |
| OEM: | KF74197 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 450 |
| Seat Width: | 450 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 640 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Blue |
| Material: | Mesh/Fabric |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 475-600mm |
| With Arms: | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action: | Permanent Contact Back |
| Back Height: | 540mm |
| Standards: | BS EN 1335-2:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Royal Blue |
| Dimensions (WxDxH): | 640x640x1010-1175mm |
| Weight: | 10kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |




