Arista Aire High Back Operator Chair 700x700x970-1100mm Blue
Designed with a recommended usage time of 8 hours, the Arista Concept High Back Permanent Contact Operator Chair keeps you comfortable and supported throughout your working day. The back tilt, combined with gas seat height adjustment, allows you to change
Sign in to view price and place order
- Additional arms and bases available
- Back dimensions: W440 x H510mm
- Colour: Blue
- Five star base with casters
- Maximum sitter weight of 18 stone
- Permanent contact back for better support
- Recommended usage times of 8 hours
- Seat dimensions: W480 x D460mm
- Seat height and back adjustment
- Seat height: 460mm-590mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 904 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height (mm): | 510 |
| Back Width: | 445mm |
| Back Width (mm): | 445 |
| Chair Mechanism: | PCB |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 250 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| Free Float Back: | Flexible |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 860 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 585 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 460 |
| OEM: | KF03456 |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 460 |
| Seat Width: | 490 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 630 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Arista |
| Colour: | Blue |
| Material: | Fabric |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 460-585mm |
| With Arms: | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action: | Permanent Contact Back |
| Back Height: | 510mm |
| Standards: | BS EN 1335-2:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Royal Blue |
| Dimensions (WxDxH): | 700x700x970-1100mm |
| Weight: | 12kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |





